تبلیغات
مبلمان | مبلمان اداری | مبلمان منزل و آشپزخانه - روش‌های بازسازی و مبلمان داخلی

یادتان باشد مبلمان داخلی كه تحت شرایط ایده‌آل تهیه و در بهترین و مناسب‌ترین نقطه خانه قرار داده می‌شود، زمانی فرسوده و كهنه خواهد شد یا با توجه به شرایط زندگی ساكنان منزل یا تصمیم‌گیری‌های جدید، آماده تغییر شكل‌های كامل یا جزئی می‌شود؛ در این صورت باید به فكر بازسازی مبلمان منزل باشید. حتی شاید بعد از مدت كوتاهی از شكل و سبك مبلمان‌تان خسته شوید و بخواهید آن را تغییر دهید.روش‌هایی برای بازسازی (Remodeling) مبلمان وجود دارد كه در این جا به متداول‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم. این روش‌ها اغلب توسط خود سازندگان مبلمان یا طراحانی كه كار بازسازی انجام می‌دهند صورت می‌گیرد كه نیازمند صرف هزینه و دقت است. اما شما هم می‌توانید برای بهبود شرایط محیط مسكونی‌تان دست ‌به كار شوید و مبلمانی متفاوت از آنچه داشته‌اید، درست كنید.

مبلمان مشکی در دکوراسیون منزل
روش‌های بازسازی و مبلمان در دکوراسیون داخلی

ابتدایی‌ترین و ساده‌ترین كارهایی كه برای مبلمان منزل و نوسازی مبلمان  انجام می‌شود، سمباده‌زنی و رنگ  مبلمان منزل اعم از كاناپه، تختخواب، كابینت، بوفه،‌ كتابخانه، میز تلویزیون و از این قبیل است.ابتدا قسمت‌های شیشه‌ای (در كتابخانه) یا پارچه‌ای (در كاناپه) و هر عضو اضافه ‌دیگری را جدا كنید و با یك سمباده چوب تمامی قسمت‌های چوبی را سمباده بزنید تا رنگ‌ زیر ریخته شود و ناصافی‌ها از بین برود. در قسمت‌هایی كه آسیب‌ دیده یا شكاف یا سوراخی در آن به وجود آمده كمی بتونه استفاده كنید و روی آن را هم دوباره سمباده بكشید. برای كاری كه در  مبلمان منزل منزل انجام می‌دهید یك رنگ آستری و سپس رنگ‌ نهایی كافی‌ست. گاه كشیدن سمباده بر روی چوب برای زدودن لایه ‌جلا كه با سیلر، كیلر یا روغن جلا اجرا شده و آوردن رنگ قبلی روی آن، جلوه‌ای هنری به كار می‌بخشد كه با پولیش‌های فراوان كارگاه‌های مبل‌سازی تفاوت دارد.

در روشی دیگر به عوض كردن رویه مبلمان منزل نیاز داریم. این كار برای  کاناپه ها، تختخواب‌ها و صندلی‌هایی كه قسمت پارچه‌ای یا چرم‌كوب دارند مصداق پیدا می‌كند. بدین صورت كه پارچه مبل یا صندلی را با پارچه جدید و نویی عوض می‌كنیم. البته عوض كردن پارچه مبل در منزل كار سختی است اما برای صندلی‌ها در صورتی كه زیرسازی كفی صندلی به هم نخورده باشد می‌توان كفی را از صندلی جدا كرده، مبل را با پارچه موردنظر روكش و دوباره در جای خود ثابت كرد.

مبلمان داخلی در دکوراسیون منزل

تكنیك «پاپیه ماشه» است. شاید این اسم در كارهایی با حجم كوچك مثل قلمدان یا گلدان به گوشتان آشنا باشد. اما این روش و روش‌های مشابه می‌تواند یك صندلی كهنه و بلااستفاده را به یك شیء دوست‌داشتنی و خاطره‌انگیز تبدیل كند. اصل كار «پاپیه ماشه» چسب كاغذ و خرده‌های روزنامه است. در این روش باید سطح كار را كاملا با خرده‌های روزنامه بپوشانید. به طوری كه از سطح كار فقط روزنامه به چشم آید. این كار را با سریش انجام دهید كه چسب بسیار محكمی‌ست و كار را هم سبك و ترد می‌كند. كار موردنظر را چند دور با خرده روزنامه بپوشانید تا ضخامتی در آن به وجود آید. بعد از خشك شدن كامل چسب‌ها، روی كار را با یك سمباده نرم صاف كنید. در آخر بتونه بزنید و بعد از خشك شدن سمباده بكشید تا یك سطح صیقلی و شكننده به وجود آید. حال می‌توانید روی آن را رنگ كنید یا نقاشی زیبایی بكشید و یك صندلی با نقش و نگار موردعلاقه خودتان داشته باشید.

مبلمان مخملی در دکوراسیون منزل
روش‌های بازسازی و مبلمان مخملی

تغییر كاربری از دیگر مواردی است كه در تعمیرات و نوسازی به كار می‌آید و از یك شیء، وسیله دیگری با مورد استفاده متفاوتی می‌سازد. وقتی با دراوری مواجهید كه جایی برای استفاده از آن ندارید و كهنگی آن هم مانع استفاده مجدد آن می‌شود، چه می‌كنید؟ یكی از راه‌ها این است كه دیگر از آن به عنوان دراور استفاده نكنید. كشوها را درآورید و از هر كشو در جهتی استفاده كنید، مثلا فلاورباكس یا باكسی برای دیوار اتاق كودك و... . یا وقتی لوستر منزل بلااستفاده می‌ماند یكی از روش‌ها استفاده از قطعات و تزئینات روی آن است كه می‌تواند در قسمت‌های دیگر منزل به زیبایی به كار آید. حتی می‌توان از چوب‌های به جامانده از مبلمان قدیمی و پایه‌های آن، چراغ تزئینی برای ورودی طراحی كرده، به زیبایی آن را رنگ كرد و مورد استفاده قرار داد.

مزیت استفاده از این روش‌ها این است كه با انتخاب درست رنگ (توجه به رنگ غالب محیط و هارمونی رنگ‌ها با یكدیگر)، تزئینات مرتبط و موتیف‌ها و نقش‌مایه‌های تكرار شده و استفاده از خلاقیت شادی‌آور در فضا، هم در هزینه صرفه‌جویی كرده‌اید و هم بی‌واسطه و به دست خود مبلمان منزل تان را جانی دوباره بخشیده‌اید.

مبلمان داخلی در دکوراسیون منزل
روش‌های بازسازی و مبلمان داخلی

برچسب ها: مبلمان منزل، مبلمان، دکوراسیون منزل، بازسازی مبلمان، کاناپه، رویه مبل، پاپیه ماشه،
دنبالک ها: دکوراسیون داخلی، دکوراسیون حمام و دست شویی، برند چیست، هدایای تبلیغاتی،

تاریخ : سه شنبه 24 تیر 1393 | 01:11 ب.ظ | نویسنده : بابک بنیاد | نظرات