تبلیغات
مبلمان | مبلمان اداری | مبلمان منزل و آشپزخانه - اصول چیدمان مبل ها
می توان گفت اتاق بدون لوازم خانگی مانند صفحه کاغذ یا بوم سفیدی است که هم می‌توان در آن منظره خوبی بوجود آورد و هم یک منظره نه چندان زیبا؛ بخصوص هنگامی که روش‌های مختلفی برای پر کردن اتاق با مبلمان وجود دارد! نکته بسیار مهم این است که بدانید باید چیدن مبل‌ها را از کدام قسمت اتاق و چگونه شروع کنید. در این مطلب برخی از قوانین پایه برای چیدمان مبل، در ۷ نکته خلاصه شده است که می تواند کمک خوبی برای بهسازی دکور منزل یا محل کارتان باشد.

دکوراسیون چیدمان مبل
نکاتی که باید در نظر بگیرید تا چیدمان مبل چشمگیر و اصولی باشد:
۱ - کاربرد را مشخص کنید: ابتدا باید در نظر داشته باشید که این اتاق برای چه منظور استفاده می شود و قرار است چند نفر از آن استفاده کنند. پاسخ به این سوال، نحوه چیدمان مبل ها را مشخص می کند. برای مثال پاسخ به این سوال که قصد داریم در این اتاق همه اعضای خانواده مقابل یکدیگر بنشینند یا در کنار یکدیگر، نحوه چیدمان مبلمان را مشخص می کند.
 
۲ - نقطه مرکزی را تعریف کنید: در قدم دوم باید نقطه کانونی و مهم اتاق را شناسایی کنید. این نقطه می تواند شومینه، یک منظره، تلویزیون و... باشد، سپس بر طبق آن مبلمان چیده شود. توجه داشته باشید که اگر قصد دارید در اتاق تلویزیون تماشا کنید، فاصله مناسب بین دستگاه و جای نشستن باید سه برابر سایز صفحه نمایش باشد. به طور مثال، اگر تلویزیون شما ۴۰ اینچی است باید ۱۲۰اینچ (حدود ۳ متر) فاصله تلویزیون تا محل نشستن شما باشد.
 
۳ - اولویت ها را شناسایی کنید: باید در نظر داشته باشید که فاصله ی بین مبل ها نباید بیشتر از ۲ متر و نیم باشد تا مکالمه بین افراد سخت شود و نباید همه مبلمان را به دیوار تکیه دهید، مگر آن که اتاق تان خیلی کوچک باشد.
 
۴ - تقارن را حفظ کنید: لازم است بدانید چیدمان متقارن برای اتاق های رسمی بسیار خوب است و چیدمان غیر متقارن احساس غیر رسمی تری به اتاق می دهد. با توجه به کاربرد اتاق تان می توانید مبل های تان را متقارن یا غیر متقارن بچینید.
 
۵ - تنوع را رعایت کنید: نکته ی دیگری که باید رعایت شود این است که اندازه مبلمان در سراسر اتاق باید متفاوت باشد. با قرار دادن یک مبل بزرگ یا بلند در یک طرف و قرار دادن یک مبل با قد و اندازه مشابه در طرف دیگر فضا را برای چیدمان مبل های دیگر مهیا کنید. البته می توانید از یک اثر هنری برای نمایش این توازن در سمت دیگر اتاق نیز استفاده کنید و تاحد امکان از قرار دادن دو مبل هم اندازه در کنار یکدیگر خودداری کنید.
 
۶ - تضاد را به نمایش بگذارید: بهتر است خطوط منحنی و صاف را با هم ترکیب کنید. اگر مبلمان تان مدرن و خطی است آن را به دور یک میز گرد قرار دهید. اگر مبلمان تان شکل منحنی دارد آن را با یک قطعه زاویه دار هماهنگ کنید.
 
۷ - سهولت استفاده را فراموش نکنید: در پایان میز عسلی را باید در حدود ۳۵ تا ۴۵ سانتی متری مبل قرار دهید تا فضای کافی برای قراردادن پاها باقی بماند. درباره میز ناهارخوری نیز باید حداقل ۱۲۰ سانتی متر بین هر لبه میز و نزدیک ترین دیوار یا دیگر قطعات مبلمان منزل فاصله باشد. اگر رفت و آمد از پشت صندلی ها انجام نمی گیرد این فاصله میز تا ۹۰ سانتی متر نیز کفایت می کند.
 


طبقه بندی: دکوراسیون داخلی منزل، مبلمان اتاق نشیمن، مبلمان اتاق پذیرایی، مبلمان اتاق خواب، دکوراسیون اتاق نشیمن، دکوراسیون و چیدمان، شیک ترین دکوراسیون داخلی،
برچسب ها: اصول چیدمان مبل، دکوراسیون مبلمان، مبلمان مدرن،
دنبالک ها: دکوراسیون اتاق نشیمن، دکوراسیون،

تاریخ : چهارشنبه 14 آبان 1393 | 01:35 ب.ظ | نویسنده : بابک بنیاد | نظرات